Metody nadruku na odzieży – którą wybrać?

Metody nadruku na odzieży – którą wybrać? 2017-09-30T21:37:53+00:00

Metody nadruku na odzieży.

To co charakteryzuje nadruki na odzieży i odróżnia je od innego typu wydruków (np. plakaty, bannery, itp.) to zdecydowanie większe uwzględnienie wytrzymałości nadruku po jego zaaplikowaniu na odzieży. Nadruk na odzieży jest bowiem narażony na dużo większe przeciążenia, głównie z uwagi na to, że musi wytrzymać pranie, a więc kontakt z różnymi materiałami chemicznymi znajdującymi się w środkach do prania oraz co również jest bardzo istotne – wirowanie. W naszej pracy wykorzystujemy najwyższej jakości folie i farby po to właśnie, aby nadruk nie tylko wyglądał ładnie na odzieży w momencie oddania go klientowi, ale głównie po to, aby wytrzymywał pranie i wirowanie.

Wykorzystujemy kilka metod nadruku na odzieży. To, którą metodę wybrać dla danego zlecenia, zależy od kilku czynników: wielkości projektu graficznego, jego “skomplikowania” pod względem ilości kolorów, przejść tonalnych, gradientów oraz materiału, na którym będzie umieszczony oraz ilości nadruków. Dodatkowym utrudnieniem może być miejsce nadruku – może być łatwo lub trudno dostępne. To jednak nie są Twoje zmartwienia, bo o to jaką metodę nadruku w przypadku Twojego projektu wybrać, zadbamy my. Nadruki na odzieży wykonujemy następującymi metodami: sitodruk, folia flex, sublimacja, folia Premium Flock oraz DTG. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na ich temat zapraszamy do krótkiej lektury, z której dowiesz się o ich zaletach, wadach i różnicach.

Nadruki wykonaliśmy m.in. dla:

Przykładowe realizacje:

(zobacz przykłady całych realizacji -> “Przykładowe realizacje“)

  • Folia flex - nadruk na odzieży; bawełniana koszulka z nadrukiem - przykład.
  • .Nadruk na odzieży - koszulka z nadrukiem dla Google.
  • Nadruk na odzieży - Stacja Nadruku - koszulki sportowe dla klubu squash.
  • Nadruk na odzieży - połączenie złotej i białej folii flex - przykład.
  • Specjalna folia flex w kolorze złotym | StacjaNadruku.pl | Nadruki na odzieży | Bielsko-Biała

Folia flex

Zacznijmy od najczęściej stosowanej metody jaką jest nadruk folią flex. Chociaż w tym przypadku słowo ‘nadruk’ jest nieco niewłaściwe, z racji tego że nie ma w tym procesie etapu drukowania. Grafika, np. logotyp, zostaje wycięta z folii przy użyciu plotera tnącego, jej zbędne resztki są usuwane, a to co pozostaje jest następnie wgrzewane w materiał przy użyciu specjalnej prasy. Flex to specjalna folia dedykowana do nanoszenia zarówno na wszelkiego rodzaju odzież, jak i inne materiały takie jak torby, plecaki, itp. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo duża wytrzymałość. Jest również stosunkowo tania, a nadruki nią można wykonywać już od jednej sztuki. Idealnie sprawdzi się przy logotypach, prostych grafikach oraz tekście:

Tak będzie wyglądać nadruk na odzieży wykonany folią flex. Specjalna folia flex w kolorze złotym | StacjaNadruku.pl | Nadruki na odzieży | Bielsko-Biała

folia-flex-na-poszewce-3 Dwukolorowe logo naszego klienta - wykonane na koszulce sportowej. folia-flex-nadruk-na-bluzie-2

Świetnym dodatkiem do podstawowej palety barw są folie złote i srebrne oraz folie fruorescencyjne. Pełną gamę kolorów zobaczysz tu: pełna gama kolorów folii flex.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tej metody ? Przejdź na stronę poświęconą metodzie nadruku folią flex.

Co jednak w przypadku kiedy Twój projekt zawiera więcej kolorów oraz przejścia tonalne? Wtedy sugerujemy sublimację.

Sublimacja

Sublimacja to proces w trakcie którego specjalny atrament sublimacyjny pod wpływem wysokiej temperatury wnika w strukturę materiału. Włókna poliestrowe w temperaturze zbliżonej do 200 stopni absorbują tusz, a po otwarciu prasy grzewczej, czyli gwałtownym zmniejszeniu temperatury, nie pozwalają atramentowi już się z nich wydostać. Dzięki temu nadruk jest kompletnie niewyczuwalny pod palcami, a jego trwałość jest równa trwałości materiału na którym został umieszczony – włókno poliestrowe zmienia swój kolor na stałe. Nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o kolory i przejścia tonalne – można aplikować całe wielokolorowe grafiki. Brzmi pięknie, prawda ? 🙂 Sublimacja ma jednak jedną zasadniczą wadę – materiałem, który możemy sublimować, jest poliester, w dodatku biały. Jeśli materiał nie jest w 100% poliestrem to zakłada się przynajmniej 70% jego obecność w skladzie, przy założeniu, że jest on warstwą zewnętrzną na materiale, czyli tą warstwą, na której będzie umieszczona grafika. Sublimacja wymusza również kolor poliestrowego materiału – najlepiej jeśli jest on biały. Im bardziej bowiem odbiega on od białego, tym większe będzie przekłamanie kolorów aplikowanej grafiki i tym samym nadruk będzie gorzej widoczny.

W związku z powyższym sublimację stosuje się głównie na białej odzieży sportowej, której przeważnie jedynym składnikiem jest poliester, oraz innych materiałach pokrytych poliestrem, z których najpopularniejszym jest tradycyjny biały kubek:

 Sublimacja na białym materiale poliestrowym z bliska - przykład | StacjaNadruku.pl | Nadruki na odzieży | Bielsko-Biała Przykład sublimacji na białych kubkach | StacjaNadruku.pl | Nadruki na odzieży | Bielsko-Biała

Wymóg materiału – biały poliester – bardzo ogranicza możliwości tej metody.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tej metody ? Przejdź na stronę poświęconą metodzie sublimacji.

Co w sytuacji kiedy wielokolorowy nadruk chcemy nanieść na przykład na koszulkę bawełnianą? Tutaj z pomocą przyjdzie nam specjalna folia Premium Flock.

Premium Flock

To folia typu flock (nieco bardziej meszkowana niż gładka folia flex), która może zostać dowolnie zadrukowana. Po wykonaniu na niej nadruku jest przekazywana do plotera tnącego, który wycina grafikę. Ważne jest, aby projekt graficzny był w miarę możliwości jednolitym elementem, nie jest bowiem możliwe wycinanie na niej niewielkich elementów, tak jak w przypadku folii flex. Po usunięciu elementów zbędnych (podobnie jak w przypadku folii flex) projekt jest aplikowany na materiał i w tym przypadku może to już być bawełna. Materiał z nadrukiem Premium Flock może być prany (zalecamy nie więcej niż 40 stopni) i wirowany (zalecamy nie więcej niż 1000 obr./min.) – samej folii to nie zaszkodzi. Folia Premium Flock jest nieco grubsza od folii flex, ale wynika to z jej kilkuwarstwowej struktury. Jest jednak zdecydowanie cieńsza i dużo bardziej wytrzymała od często spotykanych w drukarniach folii solwentowych, których my osobiście nie stosujemy i do nadruków na odzieży zdecydowanie nie polecamy.

Folia Premium Flock jest nieco droższa od folii flex. Pozwala jednak na naniesienie wielokolorowych grafik z przejściami tonalnymi, co w przypadku flexa nie jest możliwe.  Jest to jednak idealna metoda w sytuacji kiedy nadruk ma być wielokolorowy, trwaly i wysokiej jakosci.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tej medoty ? Przejdź na stronę poświęconą metodzie nadruku folią flex.

Nadruk wykonany folią subli-flex na bawełnie - przykład | StacjaNadruku.pl | Nadruki na odzieży | Bielsko-Biała Folią subli-flex w użyciu - nadruk na różowej koszulce dziecięcej wykonanej z bawełny - przykład | StacjaNadruku.pl | Nadruki na odzieży | Bielsko-Biała Z bliska: nadruk wykonany folią subli-flex na bawełnie - przykład | StacjaNadruku.pl | Nadruki na odzieży | Bielsko-Biała

Jak jednak zmniejszyć koszt, kiedy chciałbyś nanieść nadruki na większą ilość np. koszulek? Mając do przygotowania 100, 200 czy nawet 1000 koszulek, koszty wykonania nadruku mogą kilkukrotnie przekroczyć budżet. Tutaj z pomocą przychodzi najstarsza z metod nadruku czyli sitodruk.

Sitodruk

Sitodruk jest opłacalny od około 30-40 sztuk nadruku – jest to zależne również od wielkości projektu i samej grafiki. Nieodzownym etapem procesu nadruku przy użyciu sitodruku jest przygotowanie matrycy. Związany z tym jednostkowy koszt jest taki sam bez względu na ilość zadrukowywanych koszulek. Im większa jest ich ilość, tym jednostkowy koszt nadruku jest mniejszy. Matrycę przygotowuje się dla jednego koloru, w związku z tym jeśli kolorów ma być kilka (maksymalnie 6) to należy również przygotować dodatkowe matryce. Matryce umieszczane są w karuzeli sitodrukowej i przez nie przepychana jest farba, która finalnie stworzy obraz na materiale. W przypadku nadruku sitodrukiem stosujemy zarówno farby plastizolowe jak i farby ‘puchnące’ – te drugie spowodują, że nadruk będzie nieco grubszy. Sitodruk idealnie sprawdzi się w przygotowaniu dużej ilości nadruków. Należy jednak liczyć się z nieco dłuższym czasem realizacji – ok. 2 tygodnie.

sitodruk-koszulki-polo-dla-zespolu-rajdowego-1 Liga squasha Volvo - największa w Polsce | Koszulki z nadrukami wykonanymi sitodrukiem oraz folią flex | StacjaNadruku.pl | Nadruki na odzieży | Bielsko-Biała Karuzela sitodrukowa, sitodruk | StacjaNadruku.pl | Nadruki na odzieży | Bielsko-Biała

Chcesz wiedzieć więcej na temat tej metody ? Przejdź na stronę poświęconą metodzie nadruku sitodrukiem.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Powinieneś wiedzieć, że metody nadruku można w pewien sposób ze sobą łączyć. Np. szablon koszulki można wykonać sitodrukiem, personalizację nazwisk folią flex, a małe logo folią Premium Flock. Wtedy zredukujemy koszt do możliwego minimum. Z naszej strony służymy zawsze pomocą w doborze odpowiedniej metody nadruku. W przypadku łączenia metod staramy się również odpowiednio zmniejszyć kwotę, która mogłaby wynikać z cennika po zsumowaniu poszczególnych elementów – aby to jednak dobrze oszacować musimy otrzymać od Ciebie dokładne informacje na temat projektu.

Jeśli masz do nas inne pytanie zajrzyj na stronę  Pytania i odpowiedzi – być może odpowiedź znajdziesz od razu. Możesz też skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez wysłanie maila lub telefon – zdajemy sobie sprawę, że nie każdy musi być specjalistą w dziedzinie nadruków i chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Stacja Nadruku - logo

Satysfakcja naszych klientów to dla nas warunek #1

Dokładamy wszelkich starań, aby produkty i usługi, które oferujemy naszym klientom, były wysokiej jakości, a nasi klienci byli usatysfakcjonowani z naszej współpracy. Każde zlecenie traktujemy z dużą dbałością o każdy detal.

Wiele razy potrzebowaliśmy nadrukować nasze logo na odzież sportową dla zawodników, którzy promują naszą markę. W Stacji Nadruku wykonywaliśmy nadruki na kurtkach, spodniach sportowych, polówkach i t-shirtach. Nigdy nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń. Szczerze polecam!

Mateusz Godzic, Oxy Watt - tlen w puszkachMateusz Godzic, OxyWatt

Wiele już razy zamawialiśmy w Stacji Nadruku koszulki dla naszych klientów i pracowników. Nasze zlecenia były expresowo realizowane, a nadruki na nich wyglądają świetnie nawet po kilku miesiącach ciągłego użytkowania.

Anna Czerwiakowska, Modelarnia Fitness Club, Bielsko-BiałaAnna Czerwiakowska, Modelarnia Fitness

Jako największy klub squasha w regionie południowej Polski współpracujemy ze Stacją Nadruku praktycznie od początku istnienia tej firmy. Stacja Nadruku wykonała dla nas przez ten czas wiele nadruków głównie na koszulkach bawełnianych i sportowych. Jesteśmy z tej współpracy bardzo zadowoleni.

Maciej Kliś, klub squaha Enjoy, Bielsko-BiałaMaciej Kliś, Klub Squasha Enjoy