Druk sublimacyjny na tkaninach - jakie są jego zalety?

Druk sublimacyjny na tkaninach - jakie są jego zalety?

Druk sublimacyjny na tkaninach zdobywa coraz większą popularność w przemyśle tekstylnym. Ta innowacyjna metoda umożliwia wykonywanie bardzo trwałych nadruków na tkaninach poliestrowych, otwierając tym samym szerokie możliwości w produkcji odzieży (koszulek, bluz), ale również akcesoriów takich jak np. czapki, torby reklamowe itp. Druk sublimacyjny wymaga bardzo wysokiej temperatury aplikacji na materiale. Czy każdą koszulkę można nadrukować sublimacją? Jaka jest jakość nadruku sublimacyjnego? Jakie są koszty drukowania tą metodą? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej drukowi sublimacyjnemu na tkaninach, omawiając jego zalety, jakość, koszty oraz alternatywne metody druku. 

Czym jest druk sublimacyjny?

Druk lub inaczej nadruk sublimacyjny to metoda znakowania odzieży, w której wykorzystywane są specjalne tusze, które przy wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury rzędu 180-190 stopni, przechodzą z fazy stałej bezpośrednio do postaci gazowej i zabarwiają permanentnie włókna poliestrowe. W rezultacie uzyskiwane są nadruki o wysokiej jakości kolorach, trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Sublimacją wykonujemy nadruki głównie na koszulkach sportowych wykonanych z poliestru. Koszulki to idealny materiał do tego typu znakowania. Kontrprzykładem mogą być polary robocze z nadrukiem - również wykonane z poliestru ale mające zupełnie inną strukturę co koszulka. Takich produktów nie oznakujemy metodą, o której jest mowa w tym artykule. 

Jakość i wytrzymałość druku sublimacyjnego

Druk sublimacyjny zapewnia wysoką jakość nadruków o pełnym spektrum barw i wyrazistych detalach. Nadruki sublimacyjne są bardzo trwałe, odporne na blaknięcie i ścieranie nawet po wielu praniach. Barwniki sublimacyjne przenikają w struktury włókien tkaniny, co sprawia, że grafika staje się integralną częścią materiału. To gwarantuje, że nadruki sublimacyjne utrzymają swoje właściwości przez długi czas. Dodatkowo jest to jedyna metoda znakowania odzieży, która nie jest wyczuwalna pod palcami w trakcie dotykania miejsca nadruku – jest to główna zaleta metody druku sublimacyjnego. Dzieje się tak dlatego, że na powierzchni materiału np. na koszulce - nie ma żadnej warstwy kleju ani farby – tusze wnikają bowiem w sam materiał poliestrowy z którego wykonana jest koszulka.

Ile kosztuje druk sublimacyjny?

Koszt druku sublimacyjnego zależy od kilku czynników, takich jak rozmiar nadruku, ilość kolorów, rodzaj produktu i nakład odzieży, który będzie znakowany. Dodatkowo na cenę wpłynie personalizacja np. różne imiona na koszulkach lub numerki w koszulce zawodnika. Cena nadruków nie odbiega znacząco od nadruków metodą druku cyfrowego DTF - zobacz cennik.

Jakie są alternatywy dla druku sublimacyjnego?

Należy pamiętać, że druk sublimacyjny wykonany może być jedynie na materiale poliestrowym, który posiada zdolność absorbowania tuszów sublimacyjnych. Druk pełną paletą kolorów możemy w dodatku wykonać tylko na białym poliestrze, na innych kolorach materiału poliestrowego możliwość druku tą metodą będzie już ograniczona.

Dodatkowo na innym materiale, np. na bawełnie – druk sublimacyjny nie będzie możliwy w ogóle. Natomiast nie ma tutaj powodów do zmartwień - w przypadku druku na tkaninach istnieje kilka alternatywnych metod nadruku na odzieży, takich jak: stosowany przez nas w zdecydowanej większości druk cyfrowy DTF, sitodruk oraz druk transferowy foliami flex. Każda z nich sprawdzi się w trochę innym układzie – dlatego najlepiej zapytać pracownika naszej firmy o pomoc w doborze najwłaściwszej metody nadruku w przypadku Twojego zamówienia - zależy to bowiem od wielu czynników takich jak: rodzaj tkaniny, nakład, miejsce znakowania, ilość nadruków i co ważne – wygląd samej grafiki, która ma znaleźć się w określnym miejscu na produkcie. Zobacz przykłady nadruków na koszulkach wykonanych różnymi metodami.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl